Trychologia Holistyczna
Konsultacja trychologiczna - pierwszy krok o zdrowe i silne włosy
Problemy ze skórą głowy mogą być uciążliwe, niełatwe do opanowania, ale często w poradzeniu sobie z nimi pomaga dokładna diagnoza. Konsultacja trychologiczna odbywająca w moim gabinecie polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Rozmowa ta ma na celu jak najlepsze zrozumienie problemu. Razem z pacjentem ustalimy cel wizyty, omówimy ogólny wywiad zdrowotny oraz dietę i styl życia. Na naszym pierwszym spotkaniu wykonywamy również trychoskopię, żeby ustalić przyczyny łysienia różnego pochodzenia.
Czym jest trichoskopia?
Wspominania metoda to nieinwazyjne badanie wykonywane za pomocą mikrokamery trychologicznej, a polega ona na analizie skóry głowy. Trichoskopa pozwala zdiagnozować dolegliwości takie jak wypadanie włosów, łysienie różnego pochodzenia, łupież i wiele innych.
Trichoskopia określa również stopień przerzedzenia, stan mieszków oraz łodygi włosa. Po konsultacji specjalista trycholog sporządzi indywidualnie dobraną suplementację na podstawie zebranych wyników badań. Moi pacjenci otrzymają wytyczne dotyczące zaleceń dietetycznych, pielęgnacji domowej bądź gabinetowej.
Z jakimi dolegliwościami możesz zgłosić się do trychologa?
Trycholog analizuje stan skóry głowy u pacjenta, którego zaniepokoiły takie objawy jak:
-
nadmierne wypadanie włosów,
-
łysienie różnego pochodzenia m.in. androgenowe, telogenowe,
-
nadmierne przetłuszczanie skóry głowy,
-
łojotokowe zapalenie skóry głowy,
-
przesuszona skóra głowy,
-
atopowe zapalenie skóry,
-
nadwrażliwość skóry głowy,
-
łupież,
-
świąd skóry głowy,
-
łuszczyca.
Diagnostyka polega na rozpoznaniu przyczyny choroby i indywidualnego dobrania kuracji bądź leczenia w celu przywrócenia skórze stanu przedchorobowego. Zadaniem tego badania jest złagodzenie lub wyeliminowanie skutków takich jak wypadanie włosów, łysienie różnego pochodzenia i łupież.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Mając na uwadze przygotowanie się do konsultacji trychologicznej określającej stan skóry głowy, należy poczynić kilka kroków, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny wypadania, łysienia różnego pochodzenia czy też łupieżu.
Pacjenci przed wizytą powinni:
-
nie myć skóry głowy ok. 24h przed konsultacją. Szampon i inne preparaty mogłyby chwilowo oczyścić skórę i trudniej byłoby zdiagnozować problem wypadania włosów, w tym ujść mieszków, gruczołów łojowych i keratynizacji naskórka,
-
nie stosować tego dnia żadnej stylizacji tzn. lakierów, pas, gum, suchego szamponu, czyli produktów, które pomogły przykryć problem np. łupieżu,
-
zabrać ze sobą listę zażywanych leków i stosowanych kosmetyków do włosów i skóry głowy na przygotowanej kartce,
-
zabrać ze sobą badania diagnostyczne, które zostały wykonane do 6-12 miesięcy przed wizytą.
-
w przypadku farbowania wypadających włosów odczekać 2 tygodnie po wykonanej koloryzacji.
Łysienie różnego pochodzenia, łupież i wpadające włosy mogą wymagać kilku konsultacji trychologicznych.
Jakie badania warto zrobić przed pierwszą wizytą?
Wygląd skóry głowy jest odzwierciedleniem pracy organizmu. Wypadające włosy, łupież, łysienie różnego pochodzenia i zmiany chorobowe skóry głowy mogą mieć źródło w zaistniałych problemach zdrowotnych. Przed pierwszą wizytą można wykonać następujące badania:
-
morfologia z rozmazem,
-
panel tarczycowy: TSH, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG,
-
żelazo i ferrytyna,
-
OB,
-
glukoza i insulina,
-
witamina D metabolit 25-OH.